Monday, October 31, 2011

Otomobil koltuğu sorunsalıBu çocukları bu koltuklarda uzun süre oturtabilmenin bir numarası olması lazım, ki ben bu numarayı bilmiyorum, çektğim tüm numaraların sonunda bu koltukta oturmamak için o da bana türlü numara çekiyor. Sonuç itiş kakış.

Kolay yolunu beri gelebilir mi? Bana bir yardım eli uzatır mı?

İllaki benim bilmediğim düşünemediğim bir yolu olmalı bu işin.

Tuesday, October 25, 2011

Yıldız yapıyorum ama koli ile...

Evde benim yazmamı ve memleketin dört bir tarafına gitmeyi bekleyen bir koli dolusu bebek küçülmüşleri var.

Hiç birini burdan yayınlamayacağım, içine ufak tefek birşeyler daha ekleyip BÜYÜK ihtiyaç sahipleri olduğunu bildiğimiz VAN'a doğru yola çıkacaklar bu gece.

Bu seferlik affedin, vatan sevgisi, insanlık bilinci cağırıyor. Hepimiz minik minik yardımlar yaparsak eğer orada insanlar tekrar ısınabilecek, tekrar doyabilecekler, yakın zamanda çok zor ama bir süre sonra tekrar mutlu olabilecekler.


Biraz daha büyüse adım gibi eminim arama kurtarma ekibinde çalışacağına.

Wednesday, October 19, 2011

AtıştırmaSüt müt işleri bitipte katı gıdaya geçildiğinde bir annenin diğer büyük bir derdi başlar. Atıştırmalık çocuklara ne verelim, kukiler, çukulatalar, cips pipsler, ve aslında hepsi kolay ama bir o kadar zararlı. Nereye kadar kaçırabiliriz onları koruyabiliriz belli değil, amma oğlan finger food dedikleri atıştırmalıklara geçtiğinde ben elimin altında şunları hazır ettim:

-Keçiboynuzu: Hem faydalı hem de dişlerini kaşır.
-Ceviz: Faydası tartışılmaz ve tıkırtısı bebekleri keyiften bayıltır.
-Dut kurusu: Minik ve yumuşak ve üstelikte tatlı, boğazda kalma riski de yok.
Liste meyve pestilleri, çam fıstıkları, kuru kayısılar, iğdeler, hurmalar diye uzar gider.

Ben bazen yemek saatini sakınmadan veriyorum, arabasının altına da bir kutu yaptım koydum, sokakta iken sokağa çıkaran kim olursa olsun verebilsin diye.

Şimdilik keyfile yiyor, hele keçi boynuzu ve dut kurusu favorisi. Şiddetle tavsiye ederim.

Not:Bademden hep uzak durdum, bir kere boğazına kaçmıştı.

Thursday, October 13, 2011

Işıl anneden rica ettik!

Işıl anneden rica ettik, deneyimlerini bizimle paylasir misin dedik, kirmadi bizi paylasti.

"Ben 28 martta doğum yaptım, doğum yapmadan önce ve yıkanabilir bezlerle tanışmadan önce organik wiona marka bebek bezi almıştım.O bezler bitene kadar kullandım daha sonra baby neo marka yıkanabilir bebek bezlerinden aldım.İlk başlarda sürekli dışarı sızıyordu,ilk başta yıkanabilir bezlere bağladım ama prima kullandığımızda da sürekli dışarı sızıyordu,yıkanabilir bezlerle alakası yoktu .ya ben bez bağlamasını bilmiyordum ya da bebeğim küçük olduğu için ilk başlarda bir bez bir kıyafet şeklinde gittik. 1 ayın sonunda sızmalar azaldı  , evde olduğumuz zamanlarda sürekli yıkanabilir bez kullandık.baby neo markanın iki tür bebek bezini de aldım.bambu ara bezinin altına mikrofiber bezi koyup kullandım.yalnız yenil nesilbebek bezi diye geçen bezinin bir dezavantajı bel kısmının cırt cırtların bebeğin cildini tahriş etmesi.Bütün yaz sadece bambu bezi kullandım , zaten sadece body ile duruyordu bambudan sızsa bile hemen body değiştiriyordum.Hatta biraz komik gelebilir ama oğlumun pipisine bibi diyorduk ve onunla konuşurken bambu bezini bağlamadan önce özgür bibi yapalım mı diyordum.Küçük yeğenlerim özgür bibinin bambu bezin bağlanması anlamına geldiğini öğrendiler ve sürekli hala hadi sarp a özgür bibi yapalım diyorlar.Daha sonra kushies marka bezler aldım ve çok memnunum.Sızdırma yok bel kısmı çok rahat..Ek gıdalara başladığımızdan beri kakası katı ,ara bezin üzerine kağıt bez koyuyorum ,bezlerde leke sorunu da olmuyor.Bezlerini 60 derecede organik çamaşır deterjanı ile yıkıyorum.Bu yaptıklarım belki sizin için değil ama konuya yabancı biri için çok yorucu gibi gelebilir ama inanın bu beni hiç yormuyor.Gece ne yaptığımı merak ediyorsanız benim oğlum çok gazlı bir bebekti, 1 hafta önce laktoz intoleransı tanısı aldı.Doğduğu günden bu yana geceleri hep gaz sancısı olduğu için biz sürekli ayaktaydık sürekli altını kontrol ediyordum.Yeni yeni geceleri uyumaya başladı ama yıkanabilir bezlerin gece sorun olabileceğini zannetmiyorum bunu da eğer oğlum gece kesintisiz uyuduğunda anlayacağım.
Sevgilerle ışıl"

Tütencim, bu post özellikle sana, bir dahaki sefer senin deneyimlerini paylasmayi cok istiyorum.

Tuesday, October 11, 2011

Bir Kumaş bez annesi..Işıl!

Işıl anne kumaş bez kullanıyor, dedim ki deneyimlerini paylaşır mısın? Bloğumda yazmak, düşünenleri yüreklendirmek isterim. Saolsun "Hayhay" dedi.

"Ben herşeyin içindekiler kısmını okurum.Hazır bebek bezlerinin içindekiler kısmını da okuyunca içinde bir sürü madde olduğu görülüyor.Ben evde yıkanabilir bez kullanıyorum dışarı gezmeye gittiğimizde hazır bez.Bezini sık sık değiştirmeme rağmen hazır bez kullandığım zaman oğlumun cildinden ufak beyaz beyaz toplar çıkıyor.Bu bile beni üzüyor.Çok pimpirikli bir anne değilim ama elimden geldiğimce oğlumu doğal olmayan şeylerden uzak tutuyorum.ayrıca doğayı da çok seviyorum .Bu biraz nasıl anlatsam bu bezleri kullanmak biraz farkındalık meselesi.Sokakta bir hayvanı görünce onunla soluduğu havayı paylaştığı için bile nefret eden, hayatında hiç ağaç ekmemiş, çocuğunun yediği çikolata kağıdını yere atmasına izin veren bir kişiye bu bezleri kullanın bu bezler doğaya zarar vermiyor noktasından yaklaşmak çok zor.Bu noktada işin ekonomik kısmından yaklaşılabilir.Bunun için de reklam gerekli.Bu bezleri ilk defa senin bloğunda gördüm ,öyle öğrendim.Şimdi bazı bazı bebek dergilerinde reklamı çıkıyor.Reklamı olmayan bir ürünü insanlara tanıtmak çok zor bence bu bezlerin reklamı televizonda çıktığı zaman ekonomik olmasından dolayı kullanımı artacaktır.
Işıl"

Thursday, October 6, 2011

Emzirme Haftası kutlu olsun

Beni okuyanlar aslında çokta emzirmediğimi bilirler, ben belki daha zor bir yol olan pompa ile süt sağmayı tercih ettim, iş hayatında aktif çalışmamdan, bebeğe tek başıma bakmayacak olmamdan, vs. vs. Aldığım onlarca eleştiriye rağmen, bebeğimize tam 1 (yazı ile bir) yıl anne sütü verdim(k). Bu kararımdan hiç pişman olmadım, sıkılmadan bunalmadan, bebekle keyifli vakitler geçirerek geçti gitti bu dönem.

Emziren tüm annelere bol sütlü, az stresli günler diliyorum. Ve verebildiğiniz kadar anne sütü verin, yolu yordamı çok önemli değil..

Nacizane bir de önerim var. Tatlılar, bulgurlar değildir sütü yapan, dingin ve huzurlu bir annenin memeleri ve içtiği bol sudur.


Yukarıdaki fotoğraf ise mutlu ve huzurlu bir bebeğin babası tarafından çekilmiş fotoğrafıdır, annesi ile birlikte.

Wednesday, October 5, 2011

YakışıklıYuva Bulunduuuu
6-12 aylık bebelere olacak bir erkek gömleği ve pantalonu. O kadar çok giydi ki..ben nedense gömleklere bayılıyorum oğlanlarda, çok gömlek almışım eheheh.

Bana atacağınız mailin konusuna Yakışıklı yazarsanız harika olur.

Veee her zamanki gibi ilk mail atana gider.

Monday, October 3, 2011

MaviliYuva bulunduuuuuu
6-9 ay body ve Hırka, ben bayılarak giydirmiştim, hırkanın bir boy küçüğü de var.

Bana atacağınız mailin konusuna mavili yazarsanız harika olur.

Ve her zamanki gibi ilk mail atana gider.

AdamYuva bulunduuuuuuuu!


6-12 aylık bebeklere uygun bir pantalon ve kahverengi body.

KOnusuna Adam yazarsanız bana çok kolaylık olur.

Her zamanki gibi ilk mail atana gider.